The Walking Dead dün akşam yayınlanan 6. Sezon 8. Bölümü ile tatile girdi. Heyecan iki buçuk ay sonra kaldığı yerden devam edecek. Yazının devamı bu sezonu izlemeyen okurlarımız için spoiler içermektedir.

The Walking Dead 6. Sezon 8. Bölüm İncelemesi

Yeni sezona çok hızlı, bol aksiyon sahneleri ve geçmiş sezonlara göre oldukça artan zombi nüfusu ile başlayan The Walking Dead 6. sezonu, son haftalarda düşen seyir hızını 8. bölümde arttırarak tatile girdi. Özellikle 1 Kasım akşamı yayınlanan 4. bölümde Morgan‘ın hikayesini izlemiş ve kelimenin tam anlamıyla sıkılmaktan yorulmuştuk. Morgan’ın hikayesinden önce Glenn’in ölüp ölmediği sorusu ve onu takip eden bölümlerde yine Glenn’in akıbetinin ne olacağına dair endişeler yapımın giderek vites düşürmesi olarak düşünülebilir. 6. sezon 7. bölümünün de kısmen yavaş ilerleyen ve önemli sayılabilecek olayların yer almadığı rutin bir bölüm olduğu düşünülürse, 8. bölümde olayların patlayacağını tahmin etmek zor değildi.

Bir Kule Nelere Sebep Oldu?

Hatırlayacağınız gibi karakterlerimizin hayatlarını devam ettirdiği Alexandria isimli “kasaba” kendilerine kurtlar (the wolfs) adını veren bir grubun saldırısına uğramış (6. sezon 2. bölüm) ve saldırı sırasında Alexandria’nın batı duvarında yer alan kuleye büyük bir tır çarpmıştı. Bu çarpma sonucunda zarar gören kule, Alexandria ve sakinlerinin kaderini belirlemeye fazlasıyla yetti. Bu olaylardan biraz daha öncesine, 8. bölümün detaylarına kısaca göz atalım.

the_walking_dead_glenn_enid

Glenn Geri Döndü

Glenn ve Nicholas onlarca zombinin arasında mahsur kalmış ve bir çöp kutusunun üzerine çıkmayı başarmışlardı. Daha sonra Nicholas daha fazla bu durumu kaldıramayarak intihar etti. Nicholas’ın kendisini vurmasıyla birlikte zombilerin arasına düşen Glenn, çöp kutusunun altına doğru kendisini çekerek oradan kurtulmayı başardı. Saklandığı bir binadan Glenn’in durumunu fark eden ve ona yardım eden Enid, Glenn’in uzun süren ikna çabalarının ardından Alexandria’ya doğru tekrar yola çıktı. Ancak Glenn ve Enid geri döndüklerinde Alexandria yüzlerce hatta binlerce zombi tarafından istila edilmişti.

Alexandria’ya Veda Zamanı Geldi mi?

Alexandria’nın çevresini saran metal levhalar, dışarıdaki zombileri içeridekilerden ayıran tek faktördü. Duvarların daha fazla güçlendirilmesi için Rick büyük bir çaba verirken, batı duvarındaki kule bütün planı bozdu. Kulenin yıkılarak Alexandria’nın duvarında büyük bir boşluk açması, zombilerin hızla içeriye dolmasına sebep oldu. Deanna zombilerden kaçarken ısırıldı, Rick ve diğerleriyle birlikte geri çekilerek eve sığındı. Bu esnada babası Pete’i öldüren Rick’ten intikam almayı planlayan Ron, Carl’ı vuracakken olaylar patlak verdi. Ancak Ron bu plandan vazgeçmiş değildi. Sığındıkları evde de Carl’ı öldürmeye çalıştı ancak başarılı olamadı. Eve giren zombilerden kaçış sahnesi ise bizleri geçmişe götürdü… Öldürdükleri zombilerin iç organlarını vücutlarına bir giysi gibi sarıp, evden çıkmayı başarsalar da Jessie’nin küçük oğlu Sam, sürekli “anne” diye seslenmeye ve içimize kurt düşürmeye devam etti. Yeni yılda Sam’in “anne” diye seslenmesi bakalım başlarına nasıl bir iş açacak?

the_walking_dead_sezon6-bolum8

Biri Morgan’ı Durdursun

Morgan’ın önceki bölümlerde Alexandria’ya yapılan saldırıda kimseyi öldürmemişti. Bu durumu yadırgamış ve yanlış olduğunu belirtmiştik. The Wolf üyelerinden birisini ele geçirerek, öldürmeden bodrumda tutan Morgan, Carol ve kendisiyle birlikte Dr. Denise’in de hayatını tehlikeye atmış durumda.

the_walking_dead_the_wolf_morgan

Özetle

The Walking Dead 6. sezon 8. bölümü ilk üç bölümden sonraki en hızlı ilerleyen, önemli olaylara sahip bölümdü. Tatil öncesi böyle bir bölüm izleyenlerin heyecanlarını ayakta tutmaya yetecek gibi görünüyor. Alexandria’nın dışında olan Glenn ve Enid içeridekilerin kurtuluşu olabilir. Daryl, Michonne ve Abraham da Alexandria’ya dönüş yolunda Negan ile karşılaştı. Çizgi romanda Glenn’in ölümünden sorumlu olan Negan’ın Şubat 2016’da neler yapacağını hep birlikte izleyeceğiz.

4 Comments

Bir cevap yazın