Ekranların en çok sevilen dizilerinden birisi olan, adını şimdiden efsaneler listesine altın harflerle yazdırmayı başaran Shameless dizisi geri döndü! Yeni yıl dolayısıyla hayranlarına sürpriz yaparak, normalden 1 hafta daha önce yeni sezonuyla ekranlara geri dönen dizi kelimenin tam anlamıyla yeni sezona bomba gibi başladı. Öncelikle Shameless’ta 5. sezonda nerede kalmıştık, hatırlamak isteyenler için final bölümünü kısaca özetleyelim… Yazının devamı dizinin 6. sezon 1. bölümünü izlemeyen okurlarımız için spoiler içermektedir.

Debbie ve Derek birlikte olmuş ve Fiona onları basmıştı. Debbie’nin hamile kaldığını düşünmeye başlaması, akıllara acaba sorularının gelmesine yol açtı. Kanser hastası olduğunu öğrenen ve yolları Frank ile kesişen doktor Bianca Samson, hayatının en mutlu ve son günlerini yaşıyordu. Frank ise Bianca’ya sırılsıklam aşık olmuş ancak zor bulduğu aşkını çabuk kaybetmişti. Güzel bir gecenin ardından Bianca intiharı seçerek Frank’i geride bıraktı ve aramızdan ayrıldı. Fiona cephesinde ise durumlar oldukça karışıktı. Fiona çok hızlı bir kararla Gus ile evlenmiş fakat bu evliliğinin uzun soluklu olmayacağı daha o andan belli olmuştu. Jimmy’nin geri dönmesi, Fiona’nın Gus’ı tekrar Jimmy ile aldatması ve sonrasında patronu Sean’ı baştan çıkartıp onunla birlikte olması onu ilişkileri konusunda tam bir çıkmaza sokmuş durumdaydı. Kötü giden hayatına, kötü ilişki tercihleri de eklenince Fiona’nın hayatı da evdekilerden farksızdı… Ian yaşadığı hastalığın etkilerini daha hızlı bir şekilde görmeye başladı. Mickey’nin bebeğini alarak şehirden uzaklaştı ancak kısa süre sonra yakalanarak kliniğe yatırıldı. Klinikten çıktıktan sonra Sean ve Fiona ile birlikte çalışmaya devam etse de, o şuan için tam bir saatli bomba durumunda. Ne zaman, ne şekilde, nerede patlayacağı belli değil… Carl ise artık suçlular dünyasına adım atmış, siyahilerin bir numaralı suç ortağı. Yaptığı illegal işler sırasında siyahileri “satmayarak” onların tarafında olduğu için, yatacağı 1 yıllık cezayı kısmen rahat ve yüksek prestij içerisinde yatacak…

6. sezon başladığında hikaye kaldığı yerden devam ediyordu. İlk olarak Frank’in çaresizliğini görüyoruz. Kafalarımızdaki kalıplaşmış umursamaz, alkolik, kimseye değer vermeyen Frank Gallagher düşünceleri gitmiş ve yerini; yas tutan, iliklerine kadar aşık olmuş, aşkını kaybettiği için isyan bayrağını açmış bir adam vardı. Frank Bianca’nın ölümünün tanrıların işi olduğunu ve onu neden bu kadar çabuk kendisinden koparttıklarını sorgulamaya başlamış, bulabildiği bütün din mensuplarına bu soruları sorarak farklı arayışlara girmiş. Öyle ki kliselerden camilere, budist rahiplerden yahudilere kadar birçok dinden kişileri bu konuyla fazlasıyla meşgul etti.

Fiona ile Gus ayrılmış olmalarına rağmen hala kağıt üzerinde evliliklerini sürdürüyor. Fakat bu durum tabii ki Fiona için bir sorun oluşturmuyor. Fiona bildiğimiz Fiona. Patronu Sean ile sık sık kendi evinde görüşüyor ve ikili aynı iş yerinde çalışıyorlar. Sean, iş yerinde Fiona’ya o kadar güveniyor ki; ona Otis’ten boşalan müdür yardımcılığı pozisyonunu teklif etmekten çekinmiyor.

shameless-6-sezon

Bu sezonun en çarpıcı noktaları Debbie ve Carl üzerinden olacağa benziyor. Carl’a biraz sonra geleceğiz, ilk olarak Debbie’ye değinelim. Geçtiğimiz sezondan hatırlayacağımız gibi Debbie, Derek ile bir ilişki yaşamış ve hamile kalıp kalmadığını düşünürken araya uzun bir zaman girmişti. Geri dönüldüğünde Debbie’nin hamileliğinin kesinleştiğini ve bunu Fiona’dan sakladığını görüyoruz. 15 yaşında genç bir kız olarak Derek’i bağlamanın en kolay yolunu hamilelik gibi görüyor ve tamamen bunun hayaline bağlanıyor. Ancak durum umduğu gibi olmuyor, Derek’in ailesi durumu öğrenir öğrenmez oğullarını Florida’ya göndererek olayı kendilerince sona erdirmeye çalışıyor. Debbie’nin de aklı başına gelir, bebeği aldırır gibi görünüyor.

Carl içeride geçirdiği süreyi “iyi hal” sayesinde kısaltıyor ve beklendiğinden daha az bir ceza yatarak dışarı çıkıyor. Siyahilerle kurduğu ilişkiler onu içeride tam bir patron konumuna getirmiş. Yeni imajı, hareketleri; hanımlar beyler Carl artık gerçekten de bir çete lideri olarak karşımıza çıkıyor! Eve getirdiği arkadaşı Nick’ten bahsetmiyorum bile.

shameless-carl-hair

Dizide bizleri üzebilecek bir nokta da yer alıyor. Kevin ve Veronica’nın komşuları Yanis’in komşuları çok ses çıkarttığını öne sürerek ondan şikayetçi olmak istiyor. Kevin bu durumu önlemeye çalışırken kullanılan repliklerde Yanis’in Türk olduğu iddia ediliyor. Bu da yurt dışındaki senaristlerin bizim gürültücü, kaba, kötü bir millet olduğumuzu düşünmeye devam ettiklerini gösteriyor.

Lip’in okul hayatı ise son derece başarılı bir şekilde devam ediyor. Yakında öğretmenliğe kadar yükselebilir. Öğretmeniyle yaşadığı yasak aşkı ise başına büyük işler açacağa benziyor. Özetle, Shameless’ı gerçekten de çok özlemişiz. Uzun bir aradan sonra Gallagher ailesine hoş geldin demenin keyfini yaşıyoruz! Shameless 6. sezon 2. bölümüyle önümüzdeki hafta ekranlarda olacak.

Bir cevap yazın