Now Reading:

The Walking Dead 6. Sezon 9. Bölüm İnceleme

The Walking Dead 6. Sezon 9. Bölüm İnceleme

Ekranların fenomen dizisi The Walking Dead, 29 Kasım 2015 tarihinde yayınlanan 6. sezon 8. bölümünün ardından sezon arası finali yapmış ve 3 aylık uzun bir tatil yapmıştı. Büyük merak uyandıracak sahnelerle tatile giden dizi, aradan geçen süre zarfında yayınlanan fotoğraf ve tanıtım videolarıyla heyecanlı bekleyişi her an diri tutmayı başardı. 14 Şubat 2016 akşamı yayınlanan No Way Out isimli bölümle birlikte The Walking Dead 6. sezon 9. bölümü kaldığı yerden devam etti. Herkesin merakla beklediği sorulara çok büyük bir açıklıkla, hatta sürpriz gelişmelerle cevap veren The Walking Dead, işlerin daha da karışacağı karmaşık bir noktaya hızla ilerliyor.

Yazının bundan sonraki bölümü, 6. sezon 9. bölümü izlemeyen okurlarımız için spoiler içermektedir.

Jessie, Sam & Ron – Bir Ailenin Yok Oluşu

Öncelikle 6. sezon 8. bölümüne dönelim. Alexandria’nın duvarları yıkılmış ve yüzlerce, binlerce zombi sürü halinde içeriye girmeyi başarmıştı. Rick ve beraberindeki Alexandria halkı mahsur kalarak bu durumdan kendilerini nasıl kurtarabileceklerini düşünüyordu. Daha önceden aşina olduğumuz bir taktik fikriyle gelen Rick, beraberindekileri de ikna ederek planı belirlemişti. Zombilerin vücutlarından aldıkları kan, deri vb. şeylerle kendilerini kaplayacak ve bu sayede dışarıdaki zombilerin arasında kamufle olarak rahatlıkla kurtulabileceklerdi. Her şey planlandığı gibi ilerlerken, Jessie Anderson’ın küçük oğlu Sam Anderson, zombilerin arasından geçerken sürekli “anne, anne” diye korkudan ne yapacağını şaşırmıştı. Bu noktada dizinin hayranları gibi bizlerin de sinirleri inanılmaz derecede gerilmişti. Zombilerin ortasında annesine seslenmeye başlayan Sam’in haykırışlarıyla tatile giden dizi, kaldığı yerden devam ediyordu…

Negan Yanlış Kişilere Çattı!

Yeni bölüme başladığımızda ilk göze çarpan nokta önceki bölümde Negan üyeleri tarafından yolları çevrilen Daryl, Abraham ve Sasha oldu. Bir grup motosikletli Negan üyesi, üçlüyü arabalarından indirip silahlarını aldıktan sonra onları kaldıkları yere götürmeleri için ısrar etti. Grup lideri Abraham ve Sasha’ya doğru silahını çevirdi ve tam tetiği çekecekken büyük bir patlamayla birlikte tüm grup havaya uçtu. Aracın aranması için Darly ile birlikte arka tarafa geçen grup üyesi, Darly’in hamlesiyle birlikte saf dışı kalmıştı. Darly araçtan aldığı roket atar ile gruba doğru bir atış yaptı ve hepsini etkisiz hale getirdi.

darly_negan

Abraham, Sasha ve Darly tekrar Alexandria’ya doğru yola çıktı… Bu esnada Alexandria’da işler hiç iyiye gitmiyordu. Zombilerin arasında kontrolünü iyiden iyiye yitiren Sam, bir anda zombilerin saldırısına uğradı ve ısırıldı. Sam’in annesi Jessie’de küçük oğlunun kaderini paylaşmak zorunda kaldı. Rick’in gözleri önünde öldürülen Jessie için yapılabilecek bir şey kalmamıştı. Sam’in büyük kardeşi Ron daha önce Carl’a silah çekmiş, ikili büyük bir kavgaya tutuşmuştu. Yere düşen silahı eline alan Ron, bu defa Rick’e doğru nişan aldı fakat araya Michonne girdi ve Ron’u öldürdü. Ron son bir hamleyle silahını ateşledi ve Carl sağ gözünden vuruldu. Bu noktadan sonra işler iyiden iyiye karıştı. Carl’ı kucağına alan Rick, koşarak revire doğru harekete geçti.

darly_negan_kill

Carl Öldü mü?

Carl’a ilk müdahaleyi Denise yaptı ve durumunu kontrol altına almayı başardı. Ancak Carl’ın öylesine bir yaradan sonra nasıl kurtulduğu ise gerçekten büyük bir muamma. Rick ise eline aldığı baltayla birlikte dışarı çıkarak zombilere saldırmaya başladı. Tek tek zombileri öldürmeye başlayan Rick’e Michonne ve diğerleri destek vererek tıpkı bir “Kurtuluş Savaşı” gibi büyük bir mücadele başladı. Glenn, Enid ile birlikte Alexandria’ya geri döndü. Maggie’nin bir kulede mahsur kaldığını gören Glenn, etraflarını çeviren yüzlerce zombiyi oradan uzaklaştırmak için silahını peş peşe ateşlemeye başladı. Zombiler Glenn’i tam öldürecekken sahneye Abraham ve Sasha çıkarak Glenn, Maggie ve Enid’i kurtardı.

the_walking_dead_carl_eye

Rick’in başlattığı Kurtuluş Mücadelesi; başta Darly, Michonne, Abraham, Sasha olmak üzere geri kalan tüm Alexandria halkının katılımıyla tam bir geri dönüş mücadelesi oldu. Şehir tüm zombilerden arındırılarak kurtarıldı. Son sahnede Carl’ın başında bekleyen Rick oğlunun ellerini sıkı sıkı tutarak pişmanlığını dile getiriyordu. Rick yeniden Alexandria’yı ayağa kaldıracaklarını, duvarları genişleteceklerini ve bu yeni dünyanın içerisinde Carl’ın mutlaka olması gerektiğini fısıldarken, Carl’da Rick’in elini sıkarak direndiğinin ilk sinyalini vermiş oldu. Kısaca beklediğimiz, özlediğimiz The Walking Dead geri döndü.

Değerlendirme

Büyük bir prodüksiyon, yüzlerce hatta binlerce zombi, ölen yan karakterler, havaya uçan Negan’lar derken her saniyesi sürükleyici çok iyi bir bölüm geride kaldı. Kendi içerisinde tutarsız olduğu, tekrarladığı klişe sahneler yok mu? Elbette var. Glenn’in yeniden böylesine bir kuşatmadan sağ salim çıkması, bir anda ailenin üç üyesinin de şaşırtıcı şekilde ölmesi (kaldı ki Jessie’nin nasıl öldüğüne anlam vermek güç, hepsinin üzerinde zombilerden aldıkları kan, deri vb. parçaları varken) ve Carl’ın dizi tarihinde ikinci defa ağır bir şekilde yaralanıp bundan kurtulması da dizinin kendi içinde tekrarlamasına yol açan unsurlar olarak öne çıktı. Aksiyon dozu yüksek ancak hikaye olarak çıkmaza doğru ilerleyen bir The Walking Dead bölümü gibiydi. Bu bölümde aksiyon o kadar çok yüksekti ki muhtemelen sezonun geri kalanında bu doğrultuda bölümler izleyemeyeceğiz. Sizlerin de bölüm hakkında yorumlarını bekliyoruz.

Share This Articles
Yazar:

Türkiye'nin lider yabancı dizi haber sitesi. Güncel dizi haberleri, fragmanlar, tanıtım ve oyuncu dosyaları.

1 yorum

  • Mehmet Demiral

    Zombilerin içinde ilerledikleri bölüm oldukça saçmaydı. TWD’e yakışır bir gerçeklik değildi. Zombiler neden çocuğa saldırdı, anneye neden saldırdı? O kadar silah patladı, binlerce zombi gelip neden diğerlerine saldırmadı? Sanki görünmez bir duvar vardı da onun arkasına saklanacaklarmış gibi oradan uzaklaşma derdine düştüler birden. Gerçekten de gözünden o şekilde, yakın mesafeden gelen bir mermi ile vurulan bir insanın kafasının arkası da patlar. Doğal olarak mermi arkasından çıkacaktır. Emin olun böyle, çünkü ben gördüm öyle olduğunu.

Yorum Yapın

Mail adresiniz gizli tutulacaktır. Lütfen gerekli olan tüm yerleri doldurunuz *

Kelime Girin