Now Reading:

The Walking Dead 6. Sezon 16. Bölüm Sezon Finali

The Walking Dead 6. Sezon 16. Bölüm Sezon Finali

The Walking Dead bu hafta “Last Day on Earth” isimli bölümüyle sezon finali yaptı. 6. sezon 16. bölümü sonlarına doğru ekrandan kendimizi alamadığımız anlar olsa da sezonun geneline ve final bölümünün detaylarına inildiğinde dizinin hayranları tatmin olmuş görünmüyor.

Yazının devamı 6. sezon ve sezon finaliyle ilgili yoğun bilgiler içermektedir.

6. sezon 15. bölümde adeta herkes farklı nedenlerle Alexandria’yı terk etmiş ve Denise’in ölümü sonrasında başta Darly olmak üzere Alexandria halkının hepsi bu durumdan ciddi şekilde etkilenmişti. Darly’in peşinden giden Michonne, Rosita ve Glenn daha sonra Dwight ve adamları tarafından ele geçirilmişti. Yine Alexandria’yı terk eden Carol farklı bir maceraya doğru yol alırken, saivorlar yolunu kesmiş ancak Carol adamların biri dışında hepsini öldürerek yaralanmış bir şekilde yoluna devam edebilmişti. Carol’ın ardından onu bulmak için yola çıkan Morgan ve Rick ise bir türlü onu bulamamış, Alexandria’nın daha fazla savunmasız kalmaması için Rick geri dönüş yoluna yönelmişti. 6. sezon 15. bölümün sonunda ise Dwight’ın silahından gelen ateş sesi ve birisine “iyi olacaksın” sözü son sahne olarak gösterilmişti.

Sezon finali ise beklenenin aksine durgun bir şekilde başladı. Morgan, Carol’u bulmak için izlerini takip ederek ilerlemeye devam ediyordu. Önceki bölümlerde atını arayan adamın atını Morgan buldu. (Sonraki sezon The Kingdom topluluğu ile sık sık karşılaşacağız) At üzerinde yol almaya başlayan Morgan sonunda Carol’u buldu ve yaralarına bakarak onu geri dönmeye ikna etmeye çalıştı. Alexandria cephesinde ise Maggie’nin doğum sancıları baş göstermiş, aralarında doktor olmadığı için de doğumun Hilltop‘ta olması zorunlu hale gelmişti. Rick, Carl, Eugene, Abraham, Aaron ve Sasha karavanla birlikte Maggie’yi Hilltop’a doğru götürmek için hazırlıklarını tamamladılar ve yola çıktılar. Carl’ın kendileriyle birlikte gelmek isteyen Enid ile uzun uzun konuşması ve daha sonra onu dolaba kilitleyerek evden çıkması ciddi anlamda bölüm sonunda iyi ki Enid geride kalmış dedirtti.

thewd

Yola çıkan Rick ve diğerleri ilk defa kalabalık bir savior grubu tarafından durduruldu. Grubun lideri öne çıkarak, kahramanlarımızın silahlarını bırakmalarını ve bir anlaşma yapmaları gerektiğini söyledi. Rick bu anlaşmaya yanaşmadı ve Hilltop’a giden farklı bir yol bularak ilerlemeye devam etme kararı aldı. 2. alternatif rota üzerinden gidilirken farklı bir savior grubu yine yollarını kesti. Hiçbir şekilde müdahale etmeden onların önünü kesen grubun sayısı bu defa 16 kişiydi. 5’e karşı 16’lık dezavantaj nedeniyle Rick yine 3. bir alternatife yönelmek durumunda kaldı.

Birbirlerine zincirlerle bağlanmış ona yakın aylak yolu kapatmıştı. Rick ve diğerleri karavandan inerek aylakları öldürmek ve yola devam etmek isteseler de, saviorlar grubun ayaklarına doğru ateş ederek onları bu yol üzerinde ilerlemeye mecbur etti. Zombilerin üzerinde ise Michonne ve Darly’in kıyafetleri yer alıyordu. Karavan yolda ilerlerken 4. defa yolları kesildi. Bu defa 50’ye yakın savior grubu yolu kesmiş ve ekip artık iyice zor bir durumun içerisine girmişti.

Tekrar Morgan ve Carol’a döndüğümüz sırada hikaye farklı bir noktadan devam ediyordu. Morgan dışarıda bir direğin üzerinde asılı kalan aylağı öldürürken, Carol çoktan saklandıkları yerden çıkmış ve yoluna devam etmişti. Morgan bir türlü Carol’u geri dönmeye ikna edemedi ve onu tekrar bulmak için atına binip hızla yola koyuldu. Carol’un Alexandria’dan uzaklaşırken yol üzerinde karşılaştığı saviorlardan yaralı olarak kurtulan bir adam Carol’u takip edip bulmayı başardı. Önce kolundan, daha sonra da bacağından vurarak onun ölümünü yavaş yavaş izlemek istediğini söylüyordu. Carol ise duruma itiraz etmiyor, aksine ölmeyi arzuluyordu. Burada devreye Morgan girdi ve adamı öldürerek Carol’u tekrar ve tekrar kurtarmış oldu. Önceki bölümde atını arayan adam, bu defa yanında bir kişiyle birlikte Morgan ve Carol’un karşısına çıkarak onlara yardım eli uzattı.

the-walking-dead-episode-616-carol

Rick ve diğerleri Hilltop’a ulaşmak için 5. yola doğru çoktan girmişti. Bu defa yolda ne zombiler, ne de savior üyeleri vardı. Yol onlarca kütükle kapatılmış ve hiçbir şekilde geçmek mümkün değildi. Tam o esnada kütükler yanmaya başladı. Rick ve ekibi adeta kedi fare oyununun içerisinde kalmış gibiydi. Artık 6. alternatife doğru yönelmekten başka çareleri yoktu. Eugene mantıklı bir fikir ortaya attı ve karavan ile ilerleyip saviorların dikkatini çekerken, Rick ve diğerleri de rahatlıkla Maggie’yi Hilltop’a yayan olarak ulaştırabilecekti. Plan devreye girdi, Eugene karavanı aldı ve uzaklaşmaya başladı. Rick ve diğerleri de Maggie’yi sedyeyle birlikte taşıyordu. Ormandan gelen ıslık sesleri hiç iyiye işaret değildi. Çok geçmeden etrafta yüzlerce savior üyesinin olduğu bir alana yönlenen ekibimiz büyük bir tuzağın içine çekilmişti.

Sahne Negan’ın!

the-walking-dead-season-6-finale

Rick, Sasha, Abraham, Carl, Aaron ve Maggie ile birlikte Eugene‘de yakalanmış ve hepsine diz çöktürülmüş şekilde kalabalığın ortasında gergin anlar başlamıştı. Tüm gün Rick ile kedi fare oynayan Saviour (Saviorların lideri) (Steven Ogg), karavana seslendi ve Negan’ı çağırdı. Deri montu ve dikenli tel ile sarılmış sopası (Lucille) ile sahneye Negan çıktı. Dwight kamyonun arkasında tuttukları: Darly, Michonne, Glenn ve Rosita‘yı da diğerlerinin yanına getirdi ve ekip tamamlandı. Rick ne olduğunu hiçbir şekilde anlayamıyor, Negan’ın tehditleri ve sözleri karşısında ağzından tek bir kelime bile çıkmıyordu.

amc-twd-s6b-616-inside-lastdayonearth

Negan, Rick ve diğerlerinin adamlarını öldürdüğü için onları cezalandırmak zorunda olduğunu ve bundan sonra kendileri için çalışacaklarını söyledi. Ellerindeki her şeyin yarısını ona vermek zorunda kalmalarının yanı sıra, içlerinden birisinin de fena halde dayak yemesi gerekiyordu. Negan elindeki sopasıyla birlikte tekerleme söyleyerek ekipten birini seçti ve fena halde vurmaya başladı. Final sahnesi bu şekilde sonlandı ve The Walking Dead 6. sezonu geride kaldı.

walking-dead-season-6

Özetle

Tüm sezon özellikle Negan’ın gelişine o kadar çok odaklandık ki, bir türlü dizinin kendi hikayesine adapte olamadık. Sürekli Alexandria’dan gidenlerin peşine düşenler, son saniyede ölmek üzereyken bir kişinin gelip diğerini kurtarması, Morgan’ın “ben öldürmem, insan hayatı değerlidir” halleri, aynı şekilde Carol’un bağlanamayan hikayesi gerçekten çok sıkıcı bir hal aldı. Hilltop’un hikayeye bir türlü dahil edilememesi, Rick’in mantık dışı kararları ve tüm sezon bekledikten sonra Negan’ın Lucille ile kime vurduğunu göstermeyip, 6-7 ay bu sorunun yanıtını beklememizi istemeleri de çok büyük bir haksızlıktı. Bütün bölüm yerine son 10 dakikayı izlemek bile yeterli olurdu. Sopanın ucundaki ismin Daryl, Eugene veya Abraham’ın olması büyük ihtimal dahilinde ancak çizgi romanda Glenn’in bu dayağa maruz kaldığı ve öldüğü de bir gerçek. Bakalım 7. sezonda neler olacak hep birlikte izleyip göreceğiz.

Share This Articles
Yazar:

Türkiye'nin lider yabancı dizi haber sitesi. Güncel dizi haberleri, fragmanlar, tanıtım ve oyuncu dosyaları.

Yorum Yapın

Mail adresiniz gizli tutulacaktır. Lütfen gerekli olan tüm yerleri doldurunuz *

Kelime Girin