1970’li yıllarda Amerika’da yayın hayatına başlayan ve o günden bugüne kadar dizi severlerin en sık takip ettiği kanallar arasında yer alan HBO‘nun yeri hepimizde farklıdır. Öyle ki birbirinden güzel ve efsane haline gelmiş birçok yapım HBO imzasını taşımaktadır. Bizde bugün sizler için HBO kanalında yayınlanmış/yayınlanan en iyi 10 diziyi bir araya getirmeye karar verdik. İşte o liste;

1- True Detective (IMDb 9,2)

true-detective

Lousiana Cinayet Masası’nda görevli iki dedektif, Rust Cohle ve Martin Hart bir seri katilin peşine düşerler ve hikaye başlar. Birlikte çalışan bu ikilinin mücadelesi olaylar karıştıkça derinleşecektir.

2- The Wire (IMDb 9,3)

The_Wire_Konusu_Nedir

2002 ve 2008 yılları arasında yayınlanan The Wire adlı dizinin her bir bölümünde farklı bir durum işlenmektedir. Amerika’nın Baltimore kentinde geçen olaylar sarmalında, suçlular dünyasına farklı bir açıdan bakılıyor.

3- Boardwalk Empire (IMDb 8,6)

Boardwalk-Empire

2010 ve 2014 yılları arasında yayınlanan Boardwalk Empire adlı yapımda, ‘suçların babası‘ olarak adlandırılan Al Capone‘un yükseliş dönemi bizlere aktarılmaktadır. Al Capone‘un hayatına farklı bir yönden bakmak isteyenlerin tercih edebileceği Boardwalk Empire‘da kaçakçılık, genelev, organize suç örgütleri ve kumarhane işletmeciliği gibi birçok suça tanıklık etmeye davetlisiniz.

4- The Sopranos (IMDb 9,2)

The_Sopranos_Konusu_Nedir

1999 ve 2007 yılları arasında yayınlanan efsane dizilerden bir tanesi de şüphesiz The Sopranos‘dur. Amerika’nın New Jersey şehrinde yaşanan Amerikan-İtalyan mafya babası Tony Soprano‘nun ve Soprano Ailesi‘nin diğer üyelerinin hayatlarından kesitler sunmaktadır. Yapım uzun yıllar adından sıkça söz ettirmiş ve topladığı ödüller ile de akıllarda yer etmiştir.

5- Game of Thrones (IMDb 9,5)

game-of-thrones

2011 yılında yayınlanmaya başlayan ve halihazırda yayınlanmaya devam eden Game of Thrones şüphesiz ki son yılların en çok konuşulan yapımları arasında yer alıyor. Aldığı ödüller ile zaten kalitesini kanıtlayan dizide taht kavgaları, hanedan entrikaları ve kapalı kapılar ardında oynana oyunlar bizlere aktarılmaktadır.

6- Oz (IMDb 8,9)

OZ

1997 ve 2003 yılları arasında yayınlanan Oz dizisi Oswald Hapishanesi‘nde geçmektedir. Oz ismi ile ünlenmiş bu hapishanede hayatta kalmak çok zordur. İçeride yaşanan şiddet olayları, gardiyanların psikolojisi, Latinler, Müslümanlar, eşcinseller ve daha fazlası Oz‘da yer alıyor.

7- Rome (IMDb 8,9)

Rome

HBO kanalında yayınlanmış başarılı başka bir proje ise Rome. 2005 ve 2007 yılları arasında yayınlanmış ve kısa bir süre içerisinde efsaneler arasına girmiş dizide, Julius Caesar yönetimindeki Roma İmparatorluğu’nun Mısır ve Galya’da verdiği mücadele anlatılmaktadır.

8- Band of Brothers (IMDb 9,6)

band_of_brothers_afis

2001 yılında yayınlanan Band of Brothers, usta tarihçi Stephen Ambrose tarafından yazılan yine aynı adlı romandan küçük ekrana uyarlanmıştır. Mini dizi türünde yer alan yapımda, II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan Silahlı Kuvvetleri’ne ait Easy Bölüğü’nün başından geçenler anlatılmıştır. Toplam 10 bölümden oluşan yapım efsane diziler arasında yer almaktadır.

9- True Blood (8,0)

True_Blood_Konusu_Nedir

2008 ve 2014 yılları arasında yayınlanmış bir diğer efsane yapım ise özellikle vampir dizisi severlerin kalbinde ayrı bir yere sahip True Blood‘dur. Dizide, Japonlar tarafından üretilen özel bir formül ile oluşturulan sentetik kan vampirlere verilmektedir. Ve vampirler insan kanına ihtiyaç duymadan özgür bir şekilde yaşamlarını mağazalardan satın aldıkları bu kan ile sürdürmektedirler. Dizide canlandırdığı Sookie Stackhouse karakteri ile Altın Küre Ödülü‘nü de kazanan Anna Paquin, doğaüstü güçlere sahiptir ve insanların düşüncelerini okuyabilmektedir. Sıradan bir garson olan Sookie, kardeşi ve büyükannesi ile yaşamaktadır. Ancak kasabanın sakinliği bir gün bozulacaktır. Çünkü 174 yaşında olan Vampir Bill Compton bu kasabaya yerleşmeye karar verir.

10- Silicon Valley (8,5)

silicon-valley

Listemizin son sırasında 2014 yılında yayın hayatına başlayan Silicon Valley yer alıyor. Dizide 1980’li yıllarda Silikon Vadisi’nde çalışmalarını sürdüren ve bilgisayar programcı olan Mike Judge‘in yaşamı konu edilmektedir. Bir grup teknolojiyle uğraşan genç girişimcinin başına gelenler kara mizah türü ile harmanlanarak bizlere aktarılmaktadır. Bu genç girişimcilerin buldukları Pied Piper adlı müzik programı başlarına ilginç olayların gelmesine sebep olacaktır. Kadrosunda Thomas Middleditch, Jimmy O. Yang, Suzanne Cryer, Matt Ross, Martin Josh ve Kumail Nanjiani gibi isimlerin yer aldığı dizinin 3. sezonu önümüzdeki yıl yayınlanacaktır.

1 Comment

Bir cevap yazın