Now Reading:

En İyi 10 Dizi Jenerik Müziği

En İyi 10 Dizi Jenerik Müziği

Kadronuzda yer alan oyuncular, yönetmen, dizi için ayrılan bütçe, çekim stüdyoları… Artık günümüzde bir dizi için harcalınan paralar astronomik rakamları buluyor. Buna rağmen diziler reyting politikalarına kurban gidiyor ve bir sonraki bölümün yayınlanacağının dahi garantisi olmuyor. Hal böyleyken yapımcılar da dizileri ekranda tutabilmek için elinden geleni yapıyor. Her ne kadar kaliteli görüntülere de sahip olsa, bir dizinin jenerik müziği her şeyin önüne geçebiliyor.

 

 

İşte jenerikleriyle unutulmaz yapımlar arasında yer bulan 15 dizi:

1 – COPS

27. sezonu ile ekranlarda olan, FOX’un polisiye dizisi “COPS” ın istikrarlı ilerleyişi tartışılmaz. Televizyon tarihinin en uzun soluklu programlarından birisi olarak adını altın harflerle tarihe yazdırmayı başarmıştır. Bunun yanı sıra 4 defa primetime Emmy ödüllerine aday gösterilmiştir. Jenerik müziğini bir reggae grubu olan Inner Circle imzalı “Bad Boys” tur.

2 – THE SOPRANOS

10 Haziran 2007’de ekranlara veda eden, Tony Soprano karakterinin unutulmazlar arasında yer almasını sağlayan başarılı bir yapım. The Sopranos ve jeneriği Alamaba 3 – “Woke Up This Morning”.

3 – AMERICAN HORROR STORY

FX’in 5 Ekim 2011’de ilk bölümü yayınlanan ve yayınlandığı andan itibaren çok geniş bir kitle tarafından benimsenen dizisi American Horror Story… Jeneriği duyduğumuz anda tüylerimizi diken diken eden, diziyi iliklerinize kadar hissettiren bir müzik. Bu jeneriğin altında ise Cesar Davila-Irizarry & Charlie Clouser’ın imzaları yer alıyor. Hikaye, oyuncuların başarısı, görsel efektler ve hepsinin önüne geçen inanılmaz bir jenerik müziği.

4 – KNIGHT RIDER

1982 ve 1986 yıllarında yayınlanan ve ülkemizde de gösterilen Kara Şimşek dizisini duymayan kalmamıştır. Dizinin bu denli geniş çapta bir üne sahip olmasında kuşkusuz jenerik müziğinin de başarısı yadsınamaz. Artık hepimizin bildiği, çoğu firmaların reklamlarında da kullandığı Stu Phillips’in Kara Şimşek jenerik müziği:

5 – GAME OF THRONES

Belki de en çok sevilen dizi jeneriklerinin başında Game Of Thrones’un jeneriği geliyor. Onlarca farklı enstrüman ve binlerce farklı kişi tarafından gerçekleştirilen amatör ve profesyonel kayıtlar bunun en somut kanıtı. 2011 yılında ilk bölümü ile milyonları ekrana kitleyen Game Of Thrones’un jenerik müziğinin bestecisi ise İran’lı Ramin Djawadi.

6 – MAD MEN

AMC’nin ödül toplayan, başarılı dizisi Mad Men’in jenerik müziğinin de ne kadar başarılı olduğu ortada. Jenerik müziğinin arkasındaki isim ise RJD2.

Mad Men: “A Beautiful Mine”

7 – MISSION: IMPOSSIBLE

1966 ve 1973 yılları arasında CBS’in dünya genelinde bir şöhrete ulaşan dizisi Görevimiz Tehlike (Mission: Impossible). Dizinin başarısı, jenerik müziğinin başarısı ile de doğru orantılı. Üzerinden seneler geçse de Lalo Schifrin’in Görevimiz Tehlike jenerik müziği artık unutulmazlar arasında.

8 – TAXI

Danny DeVito’yu Danndy DeVito yapan yapım hangisidir tam olarak söylemek güç ama, ününe ün katan yapımlardan birisi kesinlikle Taxi’dir. 1978 yılından 1982 yılına kadar ABC’de yayınlanan ve son sezonu 1982-83 yılları arasında NBC’de yayınlanarak ekranlara veda eden Taxi’den geriye, Danny DeVito’nun unutulmaz performansı ile birlikte Bob James’in “Angela” şarkısı kalmıştı.

9 – TRUE BLOOD

Dizinin hikayesini ve verdiği hissiyatı birebir yansıtan jenerik müziklerinden birisi de, artık son sezonu ile ekranlara veda eden True Blood oluyor. Dizinin türünü sevmeyen ya da hiç izlememiş birisi bile jenerik müziğine kendisini kaptırabilir.

Jace Everett’ten Bad Things

10 – SHAMELESS

İngiltere’de de aynı isimle yayınlanan ve oradan uyarlanmasına rağmen, orjinalinden daha başarılı olan Amerikan dizisi Shameless ve The High Strung’ın dizi ile birebir örtüşen şarkısı The Luck You Got

BONUS – VIKINGS

History kanalının yayınlandığı ilk günden itibaren büyük ilgi toplayan, özellikle Fever Ray’in If I Had a Heart jenerik müziği ile ön plana çıkan dizisi Vikings.

Share This Articles
Yazar:

#dizimood kurucusu, yabancı dizi izlemeyi sever.

1 yorum

  • LeylaKoparan

    Soprano beni eski yıllara götürdü harika bir nostalji oldu

Yorum Yapın

Mail adresiniz gizli tutulacaktır. Lütfen gerekli olan tüm yerleri doldurunuz *

Input your search keywords and press Enter.