Philip K. Dick tarafından 1956 yılında yazılan bilim kurgu hikayesi “The Minority Report” 2002 yılında beyazperdeye gelmiş, filmin yönetmenliğini, ünlü yönetmen ve yapımcı Steven Spielberg üstlenmişti. Filmin başrolünde izlediğimiz Tom Cruise ise başarılı bir performans göstermiş, film büyük beğeni toplamıştı.

FOX ekranlarında yerini alan Minority Report‘ta filmin televizyona uyarlanmış hali. Aralarında Steven Spielberg‘in de yer aldığı, güçlü bir yapım ekibi tarafından hazırlanan proje 2015 – 2016 sezonunun iddialı yapımlarından birisi.

Tür: Dram, Suç, Bilim Kurgu
Oyuncular: Stark Sands, Meagan Good, Nick Zano, Laura Regan, Wilmer Valderrama, Daniel London, Li Jun Li, Zhane Hall, ve Tina Lifford

Minority Report Fragmanı

https://www.youtube.com/watch?v=_fLl-DMzxrk

Minority Report Dizi Konusu

Türkçeye “azınlık raporu” olarak çevrilen dizinin konusu ise şöyle:

2002 yılında çekilen filmde anlatılan olaylardan 50 yıl sonra, 2065 yılında Washington‘da devam eden dizi, 3 kardeşin geleceği öngörme yeteneği ve bu yeteneğin suçla mücadelede kullanılması üzerine kurulu hikayeyi anlatmaktadır.

Agatha (Laura Regan), Dash (Stark Sands) ve ikizi Arthur (Nick Zano)’un 9 yaşındayken doktorlar tarafından geleceği öngörme yeteneğine sahip olduğu keşfedilir.

Başlangıçta sadece küçük tahminlerle sınırlı olan bu yetenek, daha sonra çok daha büyük boyutlara ulaşır. Kardeşlerin 100 km çaptaki tüm cinayetleri görebildiğini keşfeden doktorlar, üç kardeşi özel bir tesise alarak on yıl boyunca cinayetleri çözmeleri için onları kullanacaktır.

Ardından proje sona erer ve üç kardeş insanlardan uzak bir yere gönderilir. Suç Öncesi adı verilen birimin sona erdirilmesiyle birlikte, şehirdeki suç oranları giderek artmaktadır. Dash bu duruma daha fazla tepkisiz kalamaz ve olacağını gördüğü cinayetleri önlemek için harekete geçer. Ancak hiçbir cinayete zamanında yetişemez ve gördüğü insanlar öldürülür. Dash bu durumu dedektif Lara Vega (Meagan Good) ile paylaşır ve birlikte ilk cinayetlerini işlenmeden engellemeyi başarırlar.

Kardeşlerin üçü birlikte çok daha güçlü bir öngörü yeteneğine sahiptir. Agatha resmin tamamını görebilirken, Arthur isimleri, Dash ise küçük ama önemli detayları görebilmektedir. Kardeşlerin hiçbiri kendi geleceğini göremez ancak kendilerini hissedebilirler.

Bakalım suçla mücadelede Agatha, Dash ve Arthur nasıl bir yol izleyecek…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir