Geçtiğimiz haftalarda The Walking Dead 4. sezon finalini yaptı. Çok daha farklı ve çarpıcı bir sezon finali beklentisi içerisindeydim. Bunu söylemenin yanlış bir noktası olduğunu düşünmüyorum çünkü beklentilerimin çok altında kalan bir bölüm oldu. Genelde “sezon finali” olarak belirlenen bölümden önceki 1-2 bölümde; aksiyon ve sürpriz olaylar hat safhaya çıkar ve sezon finali ile unutulmaz bir an yaşardık. Ancak bu sezon bunun olduğunu düşünmüyorum.

4. sezonun sona ermesiyle birlikte dizideki en güçlü ve en zayıf karakterler de artık çok net bir hal aldı. Gelin sezonun en güçlü ve en zayıf karakterlerine yakından bakalım.

En Güçlüler

1 – Rick

Yaşadığı onca olaydan sonra hala ayakta. Bebeğinden uzak kalması, Carl’ın ona sırt çevirme noktasına gelmesi ve son anlarda Carl’ın hayatını kaybetme noktasına gelmesi artık Rick için bir kopma noktası oldu. Her bir olaydan, her kötü durumdan daha da güçlenmiş ve değişmiş olarak çıktı. Uzun bir süre “çiftçi” olabilir miyim? Düşüncesi zihnine yerleşmiş olsa da, olamayacağını o da sonunda anladı.

Artık güçlülerin ve zayıfların kutuplaştığı, gerçekten de güçlü ve zalim olanların ayakta kalabileceği bir atmosfer hakim diziye. Bu nedenle, başından geçenlere rağmen yıkılmadan ve güçlenerek devam eden karakter kesinlikle Rick oldu.

2 – Carol

Birkaç sezon önce muhtemel bir zombi ısırığı ile dramatik şekilde öldürülerek diziden ayrılacağını düşündüğüm Carol, 4. sezonda muhteşem bir karaktere büründü. Bunda kuşkusuz Carol karakterini canlandıran “Melissa McBride”ın performansı çok önemli. Karakterlerin geneline bakıldığında, gerçek anlamda hayatta kalma mücadelesi veren tek karakter sayılabilir. Rick’in onu aralarından uzaklaştırması ve diğerlerinin en zor anlarında yardımlarına koşması dizinin güzel anlarındandı. Son bölümlerde çok acı bir drama şahit olsa da üstesinden başarıyla geldi.

3 – Daryl \ Michonne

Kim daha güçlü? Kim daha acımasız?

Bir yanda ailesini gözlerinin önünde kaybetmiş Michonne öteki yanda hep içine kapanık haliyle tanıdığımız ama son zamanlarda biraz daha açılan, hikayesini daha net anladığımız Daryl. Michonne bu sezon biraz daha duygularıyla ön planda oldu. Aynı şekilde Daryl’de. Carol’ı kaybettikten sonra Beth ile kurdukları samimiyet ve onu da kaybetmiş olması Daryl’i çok etkiledi. Daha sonra birkaç kişiden oluşan bir grupta buldu kendisini. Orada yaşadıkları da yenilir yutulur cinsten değildi. Daryl bu sezon daha çok zorluk çekti, daha çok mücadele etti diye düşünüyorum. Tüm bunlara rağmen net bir üçüncü belirlemek güç. O nedenle Daryl ve Michonne üçüncülüğü paylaşıyor.

daryl-joe-len

En Zayıflar

1 – Maggie

Önceki sezonlara göre çok daha zayıf bir Maggie karakteri izledik. Mantıklı hareketlerine alışkın olduğumuz Maggie’nin gözünü aşk kör etmiş olacak ki, yüzlerce zombinin arasından sıyrıldı ve tesadüfen de olsa Glenn’i bulabildi. Eskiden olsa, eski Maggie olsa asla böylesine riskli bir işe kalkışmazdı. Dizinin son anlarındaki Darly ve Beth ilişkisi dışında en köklü aşk hikayelerinden birisi Maggie ve Glenn olunca durumun böyle olması normal aslında.

2 – Glenn

Hastalıklar, kuşatma ve yükseliş. Glenn çok uzun süre hastalık ile mücadele etti. Tam iyileşti derken bu defa Vali hapishaneyi kuşattı. Herkes bir tarafa savruldu. Maggie, Glenn’i kurtardığını düşünürken Glenn aslında orayı hiç terk edememişti. Bir şekilde de olsa birbirlerini buldular ama güçlü yönleriyle tanıdığımız ve dizinin önemli karakterlerinden Glenn bu sezon çok zayıf, silik bir karaktere büründü.

3 – Tyreese

Tyreese karakteri diziye renk ve duygu katan karakterlerden birisi. Tek başına hayatta kalma mücadelesi verebilir mi? Elbette. Ancak tek kullandığı yeteneğinin çekiç ve beden gücü olduğunu düşünürsek çok uzun süreli bir mücadele olacağa benzemiyor. Neredeyse bütün sezonu çocuk bakıcısı olarak geçirdi, onun dışında da çekiçle birkaç zombi öldürdü. Önceki sezona göre daha duygu yönü ağır, güçsüz bir karakter izledik.

carl

Son olarak Carl için bir parantez açmak istiyorum. Sezonun en göze batan karakteri denilebilir. Büyüdü, serpildi delikanlı oldu. Tek başına hayatta kalabileceğini, başarabileceğini düşündü. Güçlendi ama sandığı kadar güçlü olamadı. Babasına ihtiyacı olmadığını düşünse de hala bir çocuk olduğunu ve babası olmadan yapamayacağını gördü. Carl için güzel ve etkileyici bir sezondu.

2 Comments

Bir cevap yazın