Eleştiri

The Lion and the Rose İncelemesi [Spoiler]

Game of Thrones izleyicileri önemli gelişmelerin ya da seyirciyi ters köşeye yatıran sürprizlerin sezon finaline doğru olmasına o kadar alıştı ki; 4. sezonun 2. bölümünü spoiler olmadan izleyenler neye uğradığını anlayamadı.

Ben de uyarmadan geçmemek adına, bu yazının yoğun spoiler içerdiğini belirtmek istiyorum.

Game of Thrones serisinin en heyecanlı kitabı olan Kılıçların Fırtınası‘nı iki parçaya bölen ekip, ortaya son derece heyecanlı ve tutkulu bir sezon koyuyor. Geçen sezon finalinde düğün gecesi Robb Stark, eşi ve annesi öldürülmüş kuzey gücünü ve hayallerini bir nevi kaybetmişti. 4. sezon 2. bölümü de ilk bölümü gibi sürükleyici ve akıcı bir şekilde başladı.

Kral Joffery ve Leydi Margaery‘nin düğünleri geldi çattı. Şehrin önemli gelenleri muhteşem bir düğüne tanıklık etmek için meydanda toplanmış ve bu özel düğün için hazırlanan birbirinden enfes yiyeceklerin tadını çıkartıyordu. Bir yanda müzikler, soytarılar konukları eğlendirmeye çalışırken; büyük bir masanın etrafında toplanmış aile üyeleri ise Kral Joffery ve dayısı Tyrion Lannister’ın atışmasına tanık oluyordu. İş bu noktaya gelmeden önce Tyrion’un sevgilisi Shae‘yi, Cersei Lannister’ın hizmetçisi görmüş ve ona söylemişti. Cersei’de babası Tywin Lannister‘a durumu anlattı. Tyrion aşkı uğruna Shae’yi gemiye bindirerek güvenli bir hayat sürmesi için onu uzak bir diyara gönderdi.

game-of-thrones-4

Joffrey’ye düğün hediyesi olarak bir kitap hediye eden Tyrion, Joffrey’nin alaycı tavrından son derece rahatsız oldu. Ancak Kral’a karşı gelmemek adına pek bir şey diyemedi. Tywin Lannister’ın torunu Joffrey’e hediye ettiği özel kılıç ile Tyrion’ın hediyesini parçalara ayırması ortamın tansiyonunu daha da arttırdı. Joffrey’nin düzenlediği bir tiyatro gösterisinde Stark’lar ve diğer hanelerin üyeleri ağır bir dille hakarete uğruyor; Kral Joffrey dışında herkes bu durumu büyük bir rahatsızlıkla izliyordu. Dakikalar ilerledikçe Joffrey’nin Tyrion’a karşı tutumu da giderek kabalaştı. Tyrion, Sansa ile otururken Joffrey elindeki şarap kadehini Tyrion’ın başından aşağı döktü ve dayısını sâkisi (içki servisi yapan kişi) olarak atadığını duyurdu.

kral-joffrey

Hakaretler & kahkahalar eşliğinde ilerleyen düğünün son anları ise Game of Thrones hayranlarının belki de yıllardır beklediği muazzam bir son ile bitti. Tyrion Lannister, Kral Joffrey’in boşalan kadehine şarap koydu. Joffrey şaraptan bir yudum aldı ve çok geçmeden şarabın zehirli olduğu anlaşıldı. Joffrey’nin şarabını büyük bir ihtimalle Sir Dontos zehirledi. İlk bölümde Sansa ile karşılaşan ve kısa bir süre sohbet eden Sir Dontos, olaylar yaşanırken Sansa’ya kendisiyle birlikte kaçmayı ve hayatını kurtarması gerektiğini söylüyordu.

Kral Joffrey, annesinin kucağında tüm misafirlerin ve aile üyelerinin önünde hayatını kaybetti. Kadehe şarap dolduran Tyrion Lannister ise cinayet şüphesi ile Kral’ın annesi Cersei’nin çığlıkları eşliğinde sarayın muhafızları tarafından yakalandı.

king-joffrey-dead

 

Umut C

#dizimood kurucusu, yabancı dizi izlemeyi sever.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu