Dexter, ilk olarak 1 Ekim 2006 tarihinde Showtime kanalında gösterilmeye başlayan Amerikan drama dizisidir. Uzun yıllar başarı ile milyonların severek izlediği Dexter 2013 yılında final yapmıştır. Türkiye’de ise e2 kanalında yayınlanmaktadır. Gelin hala izlememiş olan varsa Dexter‘ı biraz anlatalım.

Tür: Suç, Dram, Gizem
Oyuncular: Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas
İlk Sezon Bölüm Sayısı: 12

Dizinin Konusu

Yapımın konusu, gündüz adli tıpçı, geceleri ise seri katil olan Dexter Morgan‘ın yaşamını konu alıyor. Dizi Jeff Lindsay‘in Darkly Dreaming Dexter isimli romanından uyarlamadır. Dizinin mükemmel de bir jeneriği mevcuttur.(İleri sardırmadan izlediğim nadir jeneriklerdendi)

Dizi bugüne kadar çok kez olumlu ve olumsuz şekilde eleştirildi ama bu o kadar normal ki. Dexter‘ın insanlıktan uzak kişiliği, insanlar ile iç içe yaşamaya kendini öylesine zorlarken, iç sesinin insan davranışlarını sorgulayışını inceliyoruz. Senaryo o kadar titizlikle hazırlanmış ve görüntü yönetmenliği o kadar başarılı ki bir seri katilin içini bizlere gösteriyor.

Karşımıza aslında görünürde dünyanın en normal, en sosyal, katil olabileceğine asla inanamayacağımız bir seri katil çıkıyor. Kana olan tutkusu ise onu adli tıpta çalışmaya itiyor. Böylece kendisi gibi diğer katillere de yakın oluyor ve onlara ulaşıp, onları öldürmesi daha kolay oluyor. Yani Dexter bir nevi kötü katilleri öldüren iyi bir seri katil.

Dexter’ın öldürme dürtüleri çocukluğuna dayanıyor. Bir aile tarafından evlat edinilen Dexter’ın asıl ailesi hakkında spoiler vermeden konuyu üstü kapalı anlatmak lazım. Dexter‘ın kan ile olan bağı küçükken yaşadığı bir travmaya bağlı diyelim ve üvey babasının bunu fark etmesi üzerine Dexter’ı kötünün iyisi yapmak için eğitiyor ve kurallar belirliyor. Böylelikle Dexter’ın hem tutuklanmaması hem de masum insanların canını yakmamasını amaçlıyor. Üvey kız kardeşi ile aynı departmanda çalışan Dexter bakalım neler yapacak.

Fragman

Bir cevap yazın