Yıl 1966. Henüz ülkemizde yayın yapan herhangi bir kanal yok. 1968 yılında siyah beyaz yayına başlayan TRT 1’den bile önce… Amerika Star Trek (Uzay Yolu) ile çok farklı bir boyuta ulaşmış durumda. Günümüzde toplam 6 seri olarak yayınlanan (726 bölüm ortalama 30 sezon, 570.75 saat) Star Trek, ilk olarak ülkemizde 17 Ekim 1972 yılında ekranlara geldi. Daha sonra Sadri Alışık Turist Ömer Uzay Yolunda  filmiyle de Uzay Yolu filmine göndermeler yapmıştı. (1973)

turist-omer-uzay-yolunda

Işınla bizi Scotty” repliğini duymayan yoktur. Aykırı duruşu, sivri kulakları ve sert mizacı ile Mr. Spock, Star Trek dizisine damgasını vurmuş, Atılgan gemisinin Volkan’lısıydı.

Atılgan’ın en farklı karakteri olan Mr. Spock saf aklın temsilcisiydi. Kaptan Kirk‘e verdiği sert çıkışlarla, mantıksız her hatada ortaya koyduğu tavırlarıyla geminin “öteki”leşmiş ismiydi aslında. TRT’de Erol Amaç‘ın seslendirmesiyle onu daha çok sevmiş, daha yakın hissetmiştik kendimize…

Leonard Nimoy  - Fringe
Leonard Nimoy – Fringe

Uzay Yolu’nun Mr. Spock’ı, Leonard Nimoy 83 yaşında hayata gözlerini kapattı. Yönetmenlikten, oyunculuğa kadar çok yönli bir isimdi Nimoy. Son olarak Uzay Yolu (Star Trek Into Darkness) filmiyle izlemiştik Nimoy’u. Fringe dizisinde sergilediği başarılı performansıyla da her zaman hatırlarımızda yaşayacak. Güle güle Mr. Spock!

Bir cevap yazın