Battlestar Galactica (kısaca BGS ya da Battlestar), Türkçe adı ise; Savaş Yıldızı Galactica. Askeri bilimkurgu ve drama türündeki bu yapım Battlestar Galactica serilerinin bir parçasıdır. 1978’de Glen A. Larson tarafından yaratılan orjinal yapımın yeni nesil televizyon dizisini ise David Eick ve Ronald D. Moore oluşturmuştur. Dizinin başrollerinde ise daha önceki performansları ile Emmy Ödülü kazanmış ve Oscar‘a aday gösterilmiş Edward James Olmos ve Mary McDonnell bulunuyor. Yapım 2003 yılında Sci Fi ağında yayınlanmaya başlamış ve 2009 yılında bitmiştir.

Tür: Aksiyon, Macera, Dram battlestar_galactica_poster
Oyuncular: Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber
İlk Sezon Bölüm Sayısı: 13

Dizinin Konusu

Yapımın konusuna odaklanacak olursak, insanlar tarafından yaratılan yapay zeka ve makine birleşimi ile saylonların insanlar ile eşit haklara sahip olmak istemesi ve bunun üzerine ayaklanıp insan ırkına savaş açmalarının ardından çok az insan hayatta kalabilmiştir. Galactica adlı savaş gemileriyle uzaya açılan bu insanlar kutsal metinlerde de sözü geçen, insanlığın kalanının yaşadığına inandıkları Dünya adlı gezegeni aramaya odaklanırlar. Bilinmeze doğru bu uzun yolculukta bir yandan saylonlarla savaşırken, bir yandan ise gemideki yeni düzeni korumak zorundalardır.

Açıkçası diziyi izlemek için mini bir sözlük şart;

Frack/Frak: İngilizcedeki “Fuck“, küfür.
12 Koloni: Kobol’dan ayrılan insanların 12 gezegeni bulduğunda ayrılması sonucu oluşan koloni sistemi.
Cylon: Saylon. İnsanlar tarafından üretilen robotlar. Genel bir kalıp.
Centurion: Saylon askerleri. İrade sahibi değiller. SkinJob Saylonlar’a bağlılar.
Skinjob: İnsan-saylon: İç ve dış olarak tamamen insana eş özelliklere sahip, gelişmiş saylon türü.
Battlestar: Savaş Yıldızı. Her koloninin kendi savaş yıldızı, yani ana savunma uzay gemisi var. Caprica’nınki Galactica.
Raptor: Taşıma araçları. Uzayda filolar halinde gezen gemiler arasındaki ulaşım bunlarla sağlanıyor. Keşif gezilerine filan çıkılabiliyor.
Viper: Savaş araçları. Saylon savaş araçlarına karşı ilk müdahale ekibi. Işınlanabilme özelliği bu araçlarda mevcut.
Cylon Baseship: Saylon Üssü. Bizim (insanların) Battlestar’ımız gibi onların da ana gemisi bunlar.
Cylon Raider: Saylon savaş araçları. Bizim Viper’lara denk.
Dradis: Galactica radar sistemi.
Komuta Merkezi: Geminin kontrolünün sağlandığı bölüm.
CAG: HEK, yani Hava Ekibi Komutanı. Viper pilotlarının başı gibi düşünebilirsiniz. Onları yönlendirir, görev dağılımı yapar.

Fragman

Bir cevap yazın