Now Reading:

Rizzoli & Isles Dizisi ve Kitapları

Rizzoli & Isles Dizisi ve Kitapları

Sizlere en sevdiğim Tess Gerritsenin seri kitabını ve Rizzoli & Isles dizisini anlatmak isterim. Aslında ilk önce tanıdıklarım bana Tess Gerritsen’in “Cerrah” kitabını okumalısın dediler. Çünkü ben polisiye, macera kitapları çok severim. Bende tavsiye üzerine ilk önce kitabı araştırmaya başladım. Yorumlar çok iyiydi, daha çok araştırınca; kitabın dizisi varmış adı ise Rizzoli & Isles imiş, kafamda kesin bu kitabı okumayalım ve o diziyi de izlemem lazım demeye başladım. Daha sonra kitabı aldım ve hemen okudum. Kitabı ben çok beğendim ve hemen serinin başka kitaplarını okumaya başladım. Her kitap farklı konuları işliyor ama kişiler (karakterler) aynı.

Jane Rizzoli karakteri cinayet masasından bir dedektif. Diğer karakter ise Maura Isles adında bir adli tıp uzmanıdır. Kitapların her biri farklı heyecan, farklı duygular içeriyor. Hepsi de birbirinden güzel kitaplar. Dizisi de o kadar güzel. Maalesef dizi 7. Sezonda bitti ama bence daha uzun sürmeliydi. Kitapla dizinin arasında kocaman bir uçurum vardı. Kitapta Rizzoli ve Maura ‘nın saç renkleri farklı, kitapta ikisi o kadar yakın değildir. Maura kitapta çok soğuk biri ama dizide çok cana yakın birisidir. Dizimizde kitaptaki gibi bir dedektif bir de adli tıp uzmanı iki çok yakın arkadaş , birlikte davaları çözüyorlar. Jane Rizzoli’nin babası tesisatçı , annesi ev hanımıdır ama ilerleyen bölümlerde bir yerlerde çalışacak . Bir Baş belası erkek kardeşi ve birde polis memuru erkek kardeşi vardır. Jane rahat kıyafetler giyer ve sert görünümlüdür. Maura Isles ise doğar doğmaz biyolojik babası tarafından evlatlık verilmiş. Zengin bir aileden gelme olduğu için her yerde havalı ve topuklu ayakkabı ile dolaşır.

Polisiye dizisi olmasından başka harika bir dostluk ve aile anlatılıyor.

Eğer Tess Gerritsen kitapları hala okumadıysanız bence hemen okuyun Ve ardından Bu muhteşem diziyi izleyin. Bu arada kitabın yazarı Tess Gerritsen dizide 7. sezonunda yer alıyor.

Rizzoli & Isles Serisi Sıralaması

1 Cerrah – The Surgeon (2001)
2 Çırak – The Apprentice (2002)
3 Günahkar – The Sinner (2003)
4 İkiz Bedenler – Body Double (2004)
5 Siliniş – Vanish (2005)
6 Mefisto Kulübü – The Mephisto Club (2006)
7 Ruh Koleksiyoncusu – The Keepsake (2008)
8 Buz Gibi Soğuk – Ice Cold (US) / The Killing Place (UK) (2010)
8.5 Freaks (2007)
9 Sessiz Kız – The Silent Girl – (2011)
9.5 John Doe (2012)
10 Sona Kalan – Last to Die – (2012)
11 Diriliş – Die Again (2014)
12.(Yakında Kitabı Çıkacak)

Share This Articles

1 yorum

  • Ö.Faruk

    Şimdiye kadar Rizzoli&Isles serisinin bütün kitaplarını okudum. Dizisinin olduğunu kitabın üzerindeki diziye ait resmi görünce farkettim. Diziyi 5. sezona kadar da izledim fakat kitaptan aldığım zevkin yerini hiç bir zaman tutmadı.
    Sonraki sezonlar nasıl bilmiyorum ama ben kitap serisini okuyanların yada seriye başlamayı düşünenlere diziyi tavsiye etmiyorum. 5. sezona kadar belki kitaptaki konulardan birini işlerler diye bekledim ama pek bir şey çıkmadı.

Yorum Yapın

Mail adresiniz gizli tutulacaktır. Lütfen gerekli olan tüm yerleri doldurunuz *

Kelime Girin