Now Reading:

Homeland Senaryosunda Büyük Hata!

Homeland Senaryosunda Büyük Hata!

Showtime kanalında 2011 yılında yayınlanmaya başlayan ve ülkemizde de büyük bir hayran kitlesi bulunan Homeland‘ın sezon finalinde büyük bir hata yapıldı ve yapılan senaryo hatasına sosyal medya üzerinden birçok tepki gösterildi.

Dizinin geride bıraktığımız Pazar günü yayınlanan final bölümünde A False Glimmer’da, Türk vatandaşı Numan Almanya’dan sınır dışı edilmeyle burun buruna gelir. Laura Sutton, Numan‘ın sınır dışı edilmemesi için Alman yetkililere, “Numan’ı sınır dışı edemezsiniz. Çünkü Türkiye’de idam var” der.

i100.independent.co.uk adlı internet sitesinde yayınlanan habere göre, dizinin senaryosundaki ‘idam’ hatası, merkezi İstanbul’da bulunan ‘The Kebab and Camel’ adlı sitenin de dikkatini çekti. Öyle ki, sitenin editörü Beybin Somuk, i100.co.uk‘e yaptığı açıklamada final bölümündeki senaryo hatasına şöyle dikkat çekti:

Ben de Homeland’ın hayranıyım ve bu bahsettiğimiz bölüm benim için hayal kırıklığı oldu. Numan adlı bir Türk var. Meslektaşı Laura, Alman görevlilere onu sınır dışı edemeyeceklerini, çünkü Türkiye’de idam cezası olduğunu söylüyor. Fakat 2004 yılından bu yana Türkiye’de idam cezası yok. Son infaz ise 1984 yılında gerçekleşmiş. Bu Homeland gibi büyük bir yapım için utanç verici durumdur.” dedi

Avrupa Konseyi üyesi de olan Türkiye, ölüm cezasının kaldırıldığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 13’üncü Protokolü’nü 2006 yılının Şubat ayında imzalamıştı.

Share This Articles

Yorum Yapın

Mail adresiniz gizli tutulacaktır. Lütfen gerekli olan tüm yerleri doldurunuz *

Kelime Girin