KünyeWestern

Deadwood: TANITIM

Deadwood, ABD yapımı Western tarzı televizyon dizisidir. David Milch tarafından yazılan dizi 21 Mart 2004 ile 27 Ağustos 2006 tarihleri arasında 12’şer bölümden oluşan 3 sezon olarak HBO kanalı tarafından yayınlanmıştır.

Tür: Suç, Dram, Tarih
Oyuncular: Ian McShane, Molly Parker, Timothy Olyphant
İlk Sezon Bölüm Sayısı: 12

Dizinin Konusu

Dizi 1870’li yıllarda Güney Dakota bölgesindeki Deadwood adlı madenci kasabasında geçer. Bölge yerlilerle yapılan antlaşma kapsamında ABD sınırları dışında yer alsa da bulunan zengin altın madenleri sebebiyle ilhak edilecektir. Dizide küçük bir madenci kampı olarak kurulan yerleşim yerinin giderek büyüyerek küçük bir kent haline gelmesi işleniyor. Bu sırada özellikle batı kapitalizminin gelişimi eleştirel bir yöntemle gayet başarılı bir şekilde inceleniyor. Dizide tarihsel kişiliklerden de yararlanılıyor. Örneğin; Seth Bullock, Al Swearengen, Wild Bill Hickok, Sol Star, Calamity Jane, Wyatt Earp gibi karakterleri tarihsel gerçekliklerden kimi yerlerde ayrılarak dizide işlenir.

Dizi özellikle senaryo alanında ve başrolü paylaşan Ian McShane‘in başarılı oyunculuğu ile olumlu eleştiriler almıştır. Sekiz Emmy Ödülü ile bir Altın Küre ödülüne layık görülmüştür. Peki bu kadar başarılı bir dizi neden bitti derseniz de burada tamamen HBO‘nun vizyonsuzluğundan diyebilirim. Çünkü daha dizinin 3.sezonu başlamadan “3.sezon son sezon olacak” açıklamasıyla bu güzide yapım HBO’nun ara sıra tutan vizyonsuzluğuna kurban gitmiştir.

Fragman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu