Now Reading:

Homeland’e Irkçı Graffiti Şoku!

Homeland’e Irkçı Graffiti Şoku!

2 Ekim 2011 tarihinde ilk bölümüyle ekranlara gelen, başladığı günden beri milyonlarca kişi tarafından takip edilen Homeland dizisi beşinci sezon çekimlerinde kelimenin tam anlamıyla bir şok yaşadı.

5 defa altın küre kazanma başarını sağlayan dizinin beşinci sezon çekimleri bu yıl Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleştirildi. CIA ajanı olan Carrie Mathison yeni sezonda Berlin’de yer alan bir sivil toplum kuruluşuna giriyor ve terörle mücadelesine oradan devam ediyor.

Homeland’in bölümlerindeki görüntülerin büyük bir kısmı Berlin’de çekilen görüntüler olsa da, yer yer Suriye – Libya arasında kalan mülteci kamplarının sahneleri de gösterildi. Sahneler yine Berlin’de ama şehrin dışında bir set kurularak gerçekleştirildi. Dizinin büyük bir hayran kitlesi olmasına karşın, büyük bir kesim de diziyi ırkçılıkla suçlamaya devam ediyor. İşte bu noktada, Berlin’in dışında çekilen Suriye – Libya sahneleri için birçok sokak sanatçısı tutuldu ve duvarlara Arapça dilde Esad yanlısı kelimeler yazılması istendi.

Arap graffiti sanatçıları başta bu projeye sıcak bakmadı, fakat daha sonra akıllarına çok mantıklı bir sabotaj planı gledi. Bu sayede tepkilerini istedikleri şekilde, tam da dizinin içinde verebileceklerdi. İslam dünyasını ve Arapları son derece kötü bir imaj çizerek gösterildiği düşünülen Homeland dizisi için, bundan daha zekice bir sabotaj olamazdı. Caram Kapp, Stone ve Hema Amin Homeland setinde çalışmayı kabul ettiler ve işe başladılar. Ardından Esad’ı öven kelimeler yazmaları gerekirken “Homeland bir şaka ama biz buna gülmüyoruz“, “Homeland ırkçıdır“, “Homeland sahtekar” gibi arapça yazıları duvarlara yazdılar. Aşağıdaki kısa videoda bu yazılardan birini görebiliyoruz.

11 Ekim’de beşinci sezonuyla ekranlara geri dönen Homeland, bu sahnelerin de yer aldığı ilk bölümüyle tüm dünyaya yayınlandı. Arapça bilen izleyiciler anında bu mesajların tercümelerini sosyal medya üzerinden paylaşarak durumun ortaya çıkmasını sağladı. Öte yandan Homeland’in prodüksiyon şirketinden herhangi bir açıklama yapılmadı.

Share This Articles
Yazar:

Türkiye'nin lider yabancı dizi haber sitesi. Güncel dizi haberleri, fragmanlar, tanıtım ve oyuncu dosyaları.

4 yorum var

 • ahmetbul

  iyiki istanbul çekimleri iptal olmuş bizlede dalga geçebilirlerdi.üzüldüm açıkcası böyle bir girişinimde bulunmalarına.

 • Yahya

  Küfür, tek millettir.

 • ahmetbul

  din üzerinden para kazanıyorlar hala sinirliyim.

 • ahmetbul

  zaten rusya olaylaından sonra ülkemiz çöküşte gibi geliyor bana.

Yorum Yapın

Mail adresiniz gizli tutulacaktır. Lütfen gerekli olan tüm yerleri doldurunuz *

Input your search keywords and press Enter.