Hannibal’ın kendisine göre sanat eseri olan cinayetleri, 2. sezonu ile birlikte çok daha sıra dışı noktalara ulaşmış durumda. Chesapeake Matadoru şiddetin dozunu ve yaratıcılığını giderek arttırıyor. İşte doktor Hannibal Lecter’ın ve diğer katillerin en iyi işleri.

Bilmeyenler için kısaca özetleyelim. NBC’de yayınlanan ve ilk sezonu ile büyük beğeni toplayan “Hannibal”, 2. sezonunda kaldığı yerden devam ediyor. Thomas Harris’in ünlü eseri olan Hannibal’dan uyarlanan dizi Red Dragon’u odak merkezi olarak almış durumda. FBI Ajanı Will Graham ve onun hem dostu, hem de akıl hocası olan Hannibal Lecter’ın hikayesi tüm çıplaklığı ile aktarılıyor.

En Büyüleyici: Apéritif (S1 Plot)

Aperitif

Sezonun ilk bölümünde, insanın aklının alabileceği en uç cinayetlerden birisi konu olarak işleniyordu. Matador kendine has tarzıyla, sıra dışı bir cinayete imza attı. Tasarlanmasından uygulamasına kadar en büyüleyici iş kesinlikle buydu.

En Organik: Amuse-Bouche (S1 E2)

Amuse-Bouche

Gastronomide mezeye benzer yiyeceklerin tanımlandığı bir terim. Bazen bir tabak dolusu deniz kabuklusu, bazen birbirinden farklı turşular. Konu Hannibal Lecter olduğunda ise çok uçuk, en organik tasarım söz konusu.

En Tuhaf Yemek Partisi: Oeuf (S1 E4)

oeuf

İlk sezonun 4. bölümünden bir sahne. Sunulan en sıra dışı yemek partisi.

En Özgün İş: Coquilles (S1 E5)

coquilles

İlk sezonun 5. bölümünde tasarlanmasından, uygulamasına kuşkusuz en özgün iş gerçekleştirildi. Sırtları açılmış şekilde, otel odasındaki yatağın hemen başucunda dua eden bir çift ve dizinin en orjinal tasarımı.

En Farklı Cinayet Silahı: Entree (S1 E6)

Entree

6. bölümde akıl hastanesindeki bir hemşire; aynı hastanede hasta olarak kalan Dr. Abel Gideon tarafından öldürülür. Kendisini Chesapeake Matadoru olarak isimlendiren Dr. Gideon’un kullanmış olduğu cinayet silahı diğerlerinden oldukça farklı.

En Rahatsız Edici: Fromage (S1 E8)

Fromage

Dr. Hannibal Lecter’ın hastalarından birisi olan Franklin Froideveaux arkadaşı Tobias’ın tutumlarından ve sözlerinden korkmaya başlar ve bu korkularını Hannibal ile paylaşır. Bakalım Froideveaux’un sonu nasıl olacak? İlk sezonun 8. bölümünde gerçekleşen bu sahne son derece rahatsız ediciydi.

En İsimlendirilemeyen: Trou Normand (S1 E9)

Trou Normand

Nutkumuzun tutulduğu ve ağzımızın açık kaldığı sahnelerden birisi 9. bölümde gerçekleşmişti. “Totem” için cinayetler işleyen ve onlardan çok farklı çalışmalar meydana getiren bir katil ve işte eseri.

En Sarsıcı: Buffet Froid (S1 E10)

Buffet+Froid

İlk sezonun en sarsıcı bölümlerinden birisi olan Buffet Froid. 9. bölümün şokunu üzerimizden atamamışken karşımıza olağan üstü bir iş daha çıkmıştı. Will Graham kendi benliği ile karşı karşıya kalacak ve zihninin karıştığını fark edecekti.

En Dillisi: Rôti (S1 E11)

roti

Dizi boyunca görebileceğimiz en farklı tasarımlardan birisini ilk sezonun sonlarına yaklaşırken, 11. bölümde karşımıza çıkmıştı. Sizce de çok sıra dışı değil mi?

En Sanatsalı: Sakizuki (S2 E2)

Sakizuki

2. sezonun çarpıcı bir başlangıç yapmasının ardından, 2. bölümünde bizleri çok daha farklı bir manzara bekliyordu. Yukarıdan bakıldığında bir gözü andıracak şekilde üst üste dikilmiş bedenler ve Hannibal dizisinin en sanatsal tablosu karşımızdaydı.

En Üzücü: Mukozuke (S2 E5)

Mukozuke

2. sezon 5. bölüme geldiğimizde, heyecan doruklara çıkmış ve Hannibal’ın maskesinin düşüp düşmeyeceği soruları zihnimize çoktan yerleşmişti. Bölümün bitmesiyle hissetiğimiz hüzünün tarifi olmayacaktı. En üzücü bölüm Mukozuke.

Bir cevap yazın