2014 yılında ilk sezonu başlayan ve HBO kanalında yayımlanan True Detective dizisi, geçen yılın en başarılı yapımlarından birisi oldu. Gerek oyuncu kadrosu, gerek atmosferi ve diğer ince detaylarıyla yapım, izleyicilerden ve televizyon eleştirmenlerinden geçer not aldı. 21 Haziran günü, ikinci sezonuyla tekrar yayın hayatına dönen dizinin kadrosu ve senaryosu yenilendi. Tabi ki bu durum, ilk sezona alışanlar ve onu arayanlarla, yeni sezonu beğenenler arasında ufak atışmalar oluşturdu. Ancak son yıllarda kaliteli dizi sayısı maalesef iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Gelin bu güzel yapımlardan olan True Detective‘i izlemek için 5 nedeni sıralayalım.

1 – Başarılı Oyuncular

İlk sezonda başrolde yer alan Woody Harrelson ve Matthew McConaughey ikilisi adından sıkça söz ettirmiş ve dizinin bugüne gelmesinde önemli bir etken olmuşlardır. Ama ikinci sezonun kadrosunda yer alan Colin Farrell ve Vince Vaughn, başlı başına yeni sezonu izlemek için hareketlendiren etkenlerden birisi olabilir. İki sinema yıldızının, küçük ekrandaki başarılarını merakla takip edeceğiz.

True De

2 – Dizinin Atmosferi

Öyle ki, çoğu dizinin kadrosu, senaryosu birçok şeyi dört dörtlük görünse de, istedikleri başarıyı yakalayamıyor ve bir türlü vermek istedikleri duygu bizlere geçmiyor. Ancak True Detective‘de işler biraz daha farklı ilerliyor. Çünkü, dizi ekibi bu işi çok iyi biliyor ve bizi atmosferin içerisine çok başarılı çekiyorlar. Örneğin dizinin açılış müziği son günlerde herkesin dilinde.

3 – Dram Etkeni

Bu sezon dizide ilk sezona göre biraz daha fazla dram var gibi görünüyor. Öyle ki geçen sezon Rust Cohle‘i çok sevmiştik ve aklımızdan keşke bir spin-off’u yapılsa diye geçirmiştik. O bizlere birçok şey kattı. Dizi ise, yaşamı sorgulamayı öğretti. Ancak yukarıda da söylediğim gibi, bu sezon mistik havadan biraz çıkılmış ve sağlam bir drama yönelme olmuş. E yeni kadro, yeni senaryo ve yeni bir başlangıçla dizi dünyasındaki dram eksikliği bir nebze giderilecek gibi görünüyor.

4 – Kamera

Yukarıda dizinin harika bir atmosferi olduğunu anlatmıştım. Bu atmosferi etkileyen en önemli faktörlerden biriside kamera ve çekim kalitesidir. Gerçekten dizinin çekimleri de müzikleri kadar başarılı. Ve gerçekten kameranın nerede durduğuna önem veriyor ve bunu üst sıralara koyuyorsanız, True Detective tam size göre diyebilirim.

True Detect

5 – Kahramanlar

Yapımda karakterlere baktığımız zaman gerçekten dört dörtlük karakterlerin yer aldığını görebiliriz. Bu “Anti-Karakter”lerimiz hayattan beklentisi kalmamış ve amaçsızdır. Öyle ki, Ani Bezzerides karakterini canlandıran Rachel McAdams, Ray Velcoro’yu canlandıran Colin Farrell ve tabi ki Paul Woodrugh’a hayat veren Taylor Kitsch bir araya gelirse gerçekten çok ilginç şeyler olabilir. E zaten bu da dizinin 2. sezonunu izlemek için başlı başına bir neden olarak görünüyor.

1 Comment

  1. LeylaKoparan 14 Eylül 2015 at 12:18

    harika bir çalışma olmuş teşekkürler dizimood 🙂

    Reply

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir