AMC ekranlarında ilk bölümüyle 23 Ağustos’ta yayınlanan, Dave Erickson ve Robert Kirkman imzalı The Walking Dead’in kardeş dizisi (spin-off), Fear The Walking Dead 1. sezon 6. bölümüyle sezon finalini gerçekleştirdi.

İkinci sezon onayını daha önce alan Fear The Walking Dead önümüzdeki yıl kaldığı yerden devam edecek. Gelin hep birlikte sezon finalinin incelemesini yapalım, ortaya nasıl bir iş çıkmış, olumlu ve olumsuz noktalar neler bir görelim.

Dikkat! Yazının devamı dizi ile ilgili spoiler içermektedir. 

The Walking Dead dizisinde işlenen hikaye ile paralel olmasına rağmen, bağımsız bir şekilde başlayan Fear The Walking Dead hiç bilmediğimiz noktalara ışık tutacak gibi görünüyordu. “Altı bölümlük ilk sezon sonunda henüz bu noktalara ışık tutabildi mi?” Sorusuna verilebilecek cevap bence, hayır tutamadı olmalı. The Walking Dead’e göre çok daha akıcı ve hızlı gelişen olaylar izlemiş olsak da, henüz kafamızı kurcalayan sorulara net bir yanıt bulabilmiş değiliz.

– Virüs nasıl çıktı, nasıl yayıldı?
– Farklı sebeplerle ölen insanlar (enfeksiyon kapmadan, ısırılmadan vb.) daha sonra zombiye dönüşüyor mu?
– ABD’de geçen hikayede çok büyük bir nüfusun olduğunu düşünürsek, o kadar insan bir anda nereye kayboldu?

fear_the_walking_dead
Gibi yüzlerce soru sorabiliriz, buna ne bizim zamanımız yeter ne de okumak için sizin zamanınız… The Walking Dead’i izledikten sonra aklımızda kalan ne kadar çok soru işareti varsa, bunların çoğu hala aynı şekilde devam ediyor. The WD’de insanların ısırılmadan veya enfeksiyon kapmadan öldüklerinde dahi zombiye dönüştüğü öğrenmiştik ama bunun sebebinin ne olduğu hala muamma. Veya onca insanın bir anda nereye kaybolduğu, diğer şehirlerde, ülkelerde durumun nasıl olduğunu da öğrenebilmiş değiliz.

Şehrin tam bir kuşatma, istila yaşamaması da bu tip soruların ortada kalmasına sebep oldu. İzleyenler mutlaka vardır, The Strain dizisinde şehri istila eden yaratıklar ve diğer insanların yaşadığı problemler o kadar net bir şekilde ortaya koyuldu ki, sırf bunun için bile dizinin 2. sezonu tam not aldı diyebilirim.

1 Comment

  1. ahmetbul 7 Ekim 2015 at 18:32

    çok erken oldu bu sezon finali,biraz daha sürseydi keşke 🙁

    Reply

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir