Son yıllarda popülerliği giderek artan vampir dizi ve filmlerine dizimood olarak biz de ışık tutmak istedik. Yeni hikayeler, yeni kahramanlar, vampirlere dair yeni özellikler teknolojiye ve günümüze uyarlanarak hem televizyona, hem de beyazperdeye aktarılıyor.

Peki bugüne kadar televizyonda izlediğimiz, en iyi 10 vampir dizisini sıralamak istesek nasıl bir liste olurdu?

10 – Dark Shadows 1996

dark-shadows

1966 ve 1971 yılları arasında 594 bölüm olarak yayınlanan ve başrollerini Jonathan Frid, Grayson Hall, Alexandra Isles, Nancy Barrett gibi isimlerin paylaştığı Dark Shadows yayınlandığı süre zarfında 1 defa Primetime Emmy ödüllerine aday oldu. Collinsport’un zengin ve tanınmış ailesi Collins’lerin başından geçen tuhaf hikayeyi anlatıyor.2012 yılında Johhny Depp, Eva Green ve Michelle Pfeiffer’ın başrollerini paylaştığı Karanlık Gölgeler (Dark Shadows) filmi de hikayenin değişik bir versiyonunu işliyor.

9 – Moonlight 2007

moonlight-2007

2007 – 2008 yılları arasında yayınlanan, Ron Koslow ve Trevor Munson tarafından yaratılan Moonlight’ın yolculuğu sadece 17 bölüm sürmüştü. Alex O’Loughlin, Sophia Myles ve Jason Dohring’in başrollerinde yer aldığı dizi 50 yıl önce vampire dönüşen Mick St. John’un (Alex O’Loughlin) günümüz modern zamanının Los Angeles şehrinde başından geçen olağanüstü olayları anlatıyordu. Alıştığımız vampir dizi ve filmlerine göre biraz daha kalıp dışı kalan Moonlight’ta vampir ve insanlarla olan ilişkinin daha farklı olduğu işleniyor. Geriye dönük görüntüler ve modern Los Angeles ile sağlanan köprüler oldukça başarılı.

8 – Blade: The Series 2006

blade-the-series

Blade’in hikayesini bilenler, filmlerini izleyenler 12 bölümlük diziyi de mutlaka izlemeli. 2006 yılında Blade: The Series olarak çekilen hikayede, Blade karakterini Sticky Fingaz canlandırıyor. Resmi bir final yapmayan yapım, o zamanın şartları doğrultusunda son derece başarılı bir iş yapmış. Televizyon için çekilen dizinin filmin gölgesinde kaldığını söylemek yanlış olmaz.

7 – Blood Ties 2006

blood-ties

2006 yılında çekimleri başlayan ve 2007-2008 yılları arasında televizyon ekranlarında yer alan yapım, 22 bölüm sürdü. Başrollerinde Dylan Neal, Christina Cox, Kyle Schmid gibi isimlerin yer aldığı dizide: Eski bir cinayet masası dedektifi olan Vicki Nelson (Christina Cox), 470 yaşında bir vampir olan Henry Fitzroy (Kyle Schmid) ile birlikte eşsiz bir ekip olurlar. Birlikte doğaüstü olayları çözmeye, davalardaki gizemi kaldırmaya çalışırlar.

6 – Ultraviolet 1998

ultraviolet-mini-dizi

Joe Ahearne’ın yönetmen koltuğunda oturduğu, Jack Davenport, Susannah Haker, Idris Elba ve Philip Quast’ın başrollerinde yer aldığı 6 bölümlük mini-dizi Ultraviolet İngiliz televizyonu Channel 4’da yayınlandı. Dedektif Michael Colefield (Jack Davenport) en yakın arkadaşı Jack’in (Stephen Moyer) düğününden bir gece önce kaybolduğunu öğrenir. Jack’in nerede olduğunu öğrenmeye çalışan Michael, bir anda kendisini vampirleri avlamayı amaçlayan ve İngiliz hükümeti ile Vatikan tarafından kurulan çok gizli bir örgütün içinde bulur…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir